
Krajna AR 2018, z kim widzimy się w marcu w Złotowie?
- Opubikował Marek Galla
- 10 stycznia 2018
- 1 Komentarze
- Wyświetlenia 554
Krajna Adventure Race 2017
W marcu 2017 roku pomiędzy przechodzącymi co rusz ulewami na starcie trasy krótkiej stanęły aż 63 zespoły. Mimo bardzo wymagających warunków, szczególnie na wodzie, aż 58 z nich dotarło szczęśliwie do mety. Pogoda zdecydowanie większe piętno odcisnęła na zawodnikach liczącej około 150 km trasy długiej – losy zwycięstwa ważyły się przez ponad 18 godzin. Co tym razem wydarzy się na Krajnie?
Co tym razem czeka na wszystkich żądnych przygód?
W tym roku dajemy wiośnie nieco więcej czasu i zawody odbędą się w weekend 24-25 marca 2018. Podobnie jak w ubiegłych latach przygotowujemy trzy trasy – dwie w formie rajdu przygodowego i jedną rowerową. Oczywiście wszystkie na orientację.
Trasa krótka to około 60 km do pokonania biegiem, rowerem i kajakiem, w zespołach dwuosobowych. Start 24 marca o godzinie 9:00, stawiamy na dobrą zabawę i sportową przygodę w pięknych okolicznościach przyrody. Z mapą w ręce odkrywamy Krajnę, co roku inaczej i co roku na nowo.
Trasa długa to już większe wyzwanie: 150 km, trudniejsza nawigacja, bardziej wymagające i dłuższe etapy, a dodatkowo jazda na rolkach. Podobnie jak w ubiegłym roku wywieziemy zawodników w miejsce, które poznają dopiero na dwie godziny przed startem, gdy otrzymają mapy. Może okazać się, że trasa nie będzie taka sama dla każdego – w zależności od czasu i sił, po drodze można wybrać, czy zaliczać standardową wersję trasy (krótszą), czy spróbować dotrzeć do dodatkowych punktów wydłużając dystans. Tutaj każdy choć raz będzie musiał opuścić swoją strefę komfortu i powalczyć z samym sobą. Limit czasu to pełna doba. Nie będzie lekko… Start o północy z 23 na 24 marca 2018.
Dla fanów kolarstwa i orientacji w terenie przygotowujemy również liczącą około 50 km trasę rowerową, na której można wystartować indywidualnie. Teren typowo krajeński, a więc przede wszystkim leśne dukty, polne drogi i minimalna ilość dróg asfaltowych.
Dla fanów aktywności i dla fanów map
Zawody na orientację odbywają się zawsze na przynajmniej dwóch płaszczyznach – po pierwsze, tej fizycznej, gdzie ważna jest kondycja czy opanowanie technicznych aspektów danej dyscypliny, a po drugie, na mapie, której umiejętne czytanie może bardzo wiele zmienić. Krajna, leżąca na północy województwa Wielkopolskiego, jest miejscem wręcz idealnym do lokalizacji tego typu zawodów. Krajobrazy są bardzo urozmaicone, a teren ciekawy, co stanowi świetne tło do uprawiania sportu, a mapy, z których korzystamy na zawodach, kreślone, czy to przez wydawnictwo Compass, czy przez doświadczonych orientalistów, są dokładne i pozwalają cieszyć się nawigacją podczas szukania punktów kontrolnych. Mamy więc nadzieję, że i tym razem uczestnicy rajdu na Krajnie będą się dobrze bawić!
W zespole siła
Rajdy są sportem zespołowym. Na Krajna AR, poza trasą rowerową, startuje się w dwójkach. Aby ukończyć zawody, trzeba dotrzeć do mety w komplecie – rezygnacja jednego członka zespołu kończy się dyskwalifikacją. Start w zespole ma swoje wady i zalety – wszystko zależy od tego czy szklanka jest do połowy pusta czy pełna. Dobry zespół będzie potrafił zmotywować się bardziej niż jego składowe startujące osobno, będzie w stanie wytworzyć pewnego rodzaju synergię, pomóc sobie nawzajem i osiągnąć spójny cel. Z kolei źle dobrany team, to porażka jeszcze przed startem. Wybór partnera do zespołu jest więc kluczem do ukończenia zawodów.
Coś dla kibiców
Rajdy przygodowe w odróżnieniu od piłki nożnej czy siatkówki nie są sportem bezpośrednio angażującym kibiców, to zdecydowanie dyscyplina zawodnika, nie widza. Ale mamy na to sposób! Każdy zespół na trasie długiej zostanie wyposażony w urządzenie GPS, a jego aktualną pozycję będzie można śledzić w Internecie. Przed ekranami komputerów zasiada tego dnia kilka tysięcy osób śledząc kropki poruszające się w terenie. Każdy kto doświadczył tego sposobu kibicowania swojemu zespołowi potwierdzi, że to bezcenne doświadczenie.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie zawodów: www.krajnaar.pl oraz na facebooku Strefa Przygód – AR: https://www.facebook.com/strefaprzygodar
1 Comments